Sıkça Sorulan Sorular

İnfertilite (Kısırlık) nedir?
Düzenli olarak 1 sene boyunca cinsel ilişkiye rağmen gebelik olmaması durumunda kısırlık söz konusu olabilir. Günümüzde ortalama 7-8 çiftten birinde kısırlık problemi görülebilmektedir.

İnfertilitenin sık görülen nedenleri nelerdir?
Kadında görülen başlıca sebepler arasında yumurtalık kanallarına ait problemler ve yumurtlama bozuklukları vardır.

Erkekte ise genellikle bu durum hareketli normal yapıda sperm sayısının az oluşu şeklinde ortaya çıkmaktadır.

Tüp bebek uygulaması yani IVF nasıl yapılır?
Olabildiğince çok yumurta elde edebilmek için öncelikle özel ilaçlarla kadına ilaç tedavisi başlanır. Aşağı yukarı 15-20 gün ilaç kullanımının ardından ultrason ile yumurtalıkların ve kan testi ile hormonların uygun hale gelmesinden sonra yumurta toplama işlemi yapılır. Toplanan yumurtalar aynı gün erkekten alınan sperm ile labaratuar ortamında birleştirilir.

Embryo haline gelen döllenmiş yumurta iki ila beş gün sonra kadına transfer edilir.

Neden Mikro Enjeksiyon yapılır
Mikro Enjeksiyon başarı şansını arttırdığı için çoğunlukla tercih edilen bir yöntemdir.

Embriyo dondurma nedir?
Tüp bebek yönteminde eğer yeteri miktardan fazla embriyo elde edilmişse bunlar dondurularak daha sonra transfer edilmek üzere saklanabilir. Bu sayede gebeliğin sağlanamadığı durumlarda bir sonraki uygulamanın maliyet ve zorlukları en aza indirgenmiş olur.

Tüp bebekte sigara kullanımı zararlı mıdır?
Sigara kullanımı sadece tüp bebek değil her açıdan insan sağlığı için son derece zararlı bir durumdur.

Alkol kullanımının tüp bebeğe etkileri nelerdir?
Alkol kullanımı sosyal içici olarak adlansırdığımız boyutta ise çok fazla zarar oluşturmazken, devamlı alkol tüketimi zararlı etkilerini göstermektedir. Alkol tüketiminin ileri safhalarında pierre - robin sendromu diye adlandırılan hastalık meydana gelebilmektedir.

Fazla kilo gebe kalmayı etkiler mi?
Kadınlardaki vücudundaki yağ oranıyle östrojen üretimi etkilenmektedir. aşırı kilolu kadınlar yumurtlamada sorunlar yaşayabilmektedirler Vücut kitle indeksleri 30 un üzerinde veya 20 nin altında olan kadınlarda gebe kalma olasılığı azalmaktadır.

Tüp bebek tedavisinde kullanılan yumurta geliştirici haplar yumurtalara zarar verir mi?
Bir kadın henüz anne karnındayken vücudundaki yumurtaların sayısı bellidir tüm hayatı boyunca bu rakam 7-8 milyon arasıdır. adet görmeye başlayınca her ay bu yumurtalardan bir tanesi olgunlaşıp atılmaktadır.kalanlar ise bozulup atılmaktadır. tüp bebek tedavilerinde amaç olgun yumurta sayısını artırabilmektedir. Bu ilaçlar vücudun kendi yumurta kalitesini değiştirmez.

Tüp Bebek tedavisi sonrası hareket nasıl olmalıdır?
Transfer sonrası hayatınıza normal bir şekilde devam edebilirsiniz.yapılan son çalışmalarda yatakta sürekli yatarak hareketsiz kalanlarda başarı oranının daha düşük olduğu tespit edilmiş.

Düzenli adet görmek başarıyı artırır mı?
Düzenli adet görmek yumurtlamanın olduğunun göstergesidir ancak gebelik oluşmasında birçok faktör etkildir. günümüzde infertilite %10 oranında görülmektedir.