IUI - Rahim İçi Tohumlama

kibris tup bebek rehberi

IUI (Rahim İçi Tohumlama), serviks içinden çok ince ve esnek bir kateter geçirilerek ve yıkanmış spermin doğrudan uterusa enjekte edilmesiyle önceden oluşturulur. Tüm süreç kısa bir zaman alır, genellikle bir spekulum ve sonra kateterin yerleştirilmesini gerektirir. İşlem birkaç dakika sürüyor.

Bir yumurta bırakıldığında, semen örneği erkek partner veya sperm bağışı ile sağlanır. Donör spermi bir sperm bankası tarafından sağlanır. Vajinal yapay tohumlama durumunda, semen genellikle iğnesiz bir şırınga ile vajinaya yerleştirilir. Spermin vajinaya daha derine yerleşmesini kolaylaştırmak için şırınganın ucuna tom kedi olarak bilinen daha uzun bir tüp takılabilir. Bu prosedür anestezi olmadan yapılır Hastaya sızıntıyı önlemek ve döllenmenin gerçekleşmesine izin vermek için tohumlamadan yarım saat sonra hala yatması önerilir. Bayan hasta işlemden sonra normal aktivitelerine devam edebilir.

Suni tohumlamanın daha etkili bir yöntemi, spermi doğrudan kadın rahim IUI'ye sokmaktır. Bu yöntem sadece kullanılır. Yıkanmış semen kullanılabilir ve bu bir kateter tarafından yerleştirilir. Kateter, suni tohumlamayı gerçekleştirmek için özel olarak tasarlanmış bir ekipmandır. Semen bazen bir tedavi döngüsüne iki kez sokulur. Prosedür başarılı olursa, kadınlar bir bebek düşünecek ve devam edeceklerdir. Suni tohumlamadan kaynaklanan hamilelik, cinsel ilişkinin elde ettiği hamilelikten farklı olmayacaktır.

Bazı hastalar genellikle IUI ve IVF tedavisi arasında kararsızdır. IUI daha basit bir prosedürdür ve bir IVF siklusundan daha düşük maliyetlidir. Genellikle genç çiftler IVF denemeden önce IUI seçeneğini keşfederler. Bununla birlikte, IUI prosedürü gebelikte IVF'den daha düşük bir yüzdeye sahiptir.

IVF ile yumurta ve meni uterusun dışında döllenir ve daha sonra embriyonun belirli bir aşamasına geri konur, bu nedenle hamilelik oranınız daha yüksektir. Çiftlerin,% 80-85 kadar yüksek olabilen IVF ile başarı şansına kıyasla, sadece% 20-25 civarında bir şans ile IUI denemek yerine IVF'yi aramaları önerilir.

Whatsapp Destek