Kıbrıs Tüp bebek tedavisi işleminde yapılan durumlar nelerdir?

kibris ta neden tup bebek

Bazı durumlarda, özellikle evli çiftler ilişki süresince eğer 1 yıl içerisinde gebelik şansı bulamıyorlarsa, bu gibi durumlarda kısırlıktan bahsedilir, bu arada kısırlık tıp dilinde infertilite olarak adlandırılmaktadır, çoğu yazımızda bu tanımı çok fazla göreceksiniz.

İnfertilite durumu olan hastalar eğer normal yollardan gebe kalamıyorlar ise, yapılmış olan çoğu medikal veya basit tedavilerden sonra da gebelik oluşmadıysa, geriye tek bir seçenek olarak tüp bebek tedavisi kalmaktadır. Özellikler Kıbrıs'ta tüp bebek merkezimize başvurular her geçen gün artmaktadır.

Tüp bebek tedavisi yapılacak hastalar arasında en çok görünen bulgular

  • Erkek faktörü olan yani sperm hareket azlığı veya sperm sayısı azlığı olan hastalar bunun yanında

  • Yumurtlama problemi olan ya da

  • Yumurta rezervi azlığı yumurta sayı azalması olan hastalar bulunmaktadır.

  • Sperm sayısı azlığı ya da yumurta sayısı azlığı maalesef kötü yaşam koşulları genetik ve yaşla beraber geriye dönüşsüz olarak etkilenmektedir.

Bazı genetik hastalıklarda ise; Erkekte hiç sperm bulunmayabilir ya da partnerinde eğer ailesinde yumurta azlığı olan hastalar varsa, bunlarda da yumurta azlığı görülme olasılığını etkileyen faktörlerdir. Eğer ailede erken menopoz durumu söz konusu ise yumurta azalması için bir risk oluşturmaktadır.

 

Whatsapp Destek