Kıbrıs Tüp Bebek Tedavisinde Beslenme Önerisi

gebeligi arttiran gidalarBu makalemizde doğurganlığı (gebeliği) arttıran ve tüp bebek tedavisi süresince beslenme alışkanlığınıza yöne verecek gıdalar üzerinden bilgilendirme içeriği eklenmiştir.

Bedenimizin bir parçası olan üreme sistemleri, genel olarak kendi sağlığımız ve aldığımız besinlerden olumsuz olarak etkilenebilmektedir. Özellikle günümüzde genetiğiyle oynanmış çoğu gıdaların, meyve ve sebzelerin (hormon ve zirai ilaçlarla) bozulmuş olması sağlığımızı ve bedenimizi olumsuz yönde etkilemektedir. Bunların yanında abur cubur ve fast food alışkanlığı da obezite, tansiyon ve şeker gibi hastalıklara neden olarak hormonel bozukluklara yol açmaktadır.

Bu saydığımız sadece günümüz yaşamımızdaki olumsuzluklardan sadece birkaçıdır. Bunların yanında aşırı stres ve yorgunluk üreme organlarımızı olumsuz etkileyebilmektedir.

Öncelikle vücudumuzu dinç tutmamız gerekir;

Dengeli beslenmek ve bol hareket.

Dengeli beslenmek vücudumuzun ihtiyaç duyduğu besinleri, gerekli miktarda almak demektir. İnsanların yeme alışkanlığı olan, doğal neler varsa bunlardan geniş bir yelpazede, denge içinde, uygun miktarda yemek gerekir. Böylece bedenimiz ve üreme fonksiyonlarımız için ihtiyacımız olan enerji, vitamin ve proteinleri almış oluruz.

Meyve ve Sebzeler:

Vitamin, mineral ve lifden zengindirler.

Proteinler: Yağsız et, kümes hayvanları, deniz ürünleri, yumurta, baklagiller, fındık, fıstık, badem gibi çerezler. Tam tahıllı ekmekler ve diğer işlenmemiş tahıllar.

Süt ve süt ürünleri: Doğurganlığı kolaylaştıracak sihirli bir yiyecek yoktur ama sebze, balık ve baklagillere özel bir önem vermek uygun olur, çünkü günümüzde hamur işleri ve fastfoodların kolay ulaşılabilir olması nedeni ile bunlar ihmal edilmektedir. Bir öğünün dörtte biri yağsız et, dörtte biri tam tahıllı yiyecekler ve baklagiller, dörtte birinin sebze ve meyvelerden oluşması idealdir.

Öğün atlamak daha sonra açlık hissi ve çok yemeye neden olabilir. Aşırı kilolu ya da aşırı zayıf olmak kadının hormonlarında dengesizliğe ve yumurtlama düzeninde bozulmaya yol açar. Bazı kadınlar ne kadar uğraşsa da kilo vermekte ya da almakta başarısız olabilir. Bunların bir endokrin doktoru ve diyetisyene danışması doğru olacaktır. Kilo vermek Polikistikover Sendromu (PCOS) olanlar için özellikle önemlidir. Bazen sırf kilo vermek bile onların sorunlarını çözebilir. Bu problem genellikle insülin direncine bağlı olduğundan, PCOS'luların tatlı ve hamur işlerinden uzak durmaları gerekir. Endometriozisi olan kadınların meyve, sebze, balık ve süt ürünlerine ağırlık vermeleri; kırmızı et, yağlı yiyecekler ve alkolden uzak durmaları uygun olur. En önemlisi tedaviye başlayan her çiftin sigara ve alkol gibi zararlı alışkanlıkları bırakması gerekir."

Whatsapp Destek