Tüp bebek tedavisi işlemi için yaş sınırı var mı?

kibris tup bebek yas siniriKıbrıs tüp bebek merkezi tedavisi işlemleri için yaş sınırı hastalarımız tarafından çok merak edilen bir konudur.

Tüp bebek tedavisi 18 yaşını doldurup da menopoza girmemiş kadınlara uygulanması için geliştirilen bir tedavi yöntemidir. Fakat Tüp Bebek tedavisini belirleyen en önemli hususlar, kadının yumurtalık durumu daha önceden çocuk sahibi olunması, kronik bir rahatsızlığı olup olmaması durumuna göre karar verilir.

Eğer bebek adayı kadında azalmış bir yumurtalık kapasitesi var ise yumurta rezervi zamanla daha da azalacağı için tüp bebek tedavisine geçmek konusunda zaman kaybedilmemesi gerekir.

Peki nedir bu durumlar?

  • Tüp tıkanıklığı

  • Erkekte azospermi denilen menide hiç sperm olmaması durumu

  • İleri derecede azalmış yumurtalık rezervi olan durumlarda tüp bebek tedavisi vakit kaybedilmeden yapılmalıdır.

  • Kız bebekte doğum esnasında maksimum sayıda olan yumurta hücresi sayısı özellikle genç kızlığa girilen dönemden itibaren her geçen gün gittikçe azalmaktadır.

Bu bilimsel veri bize özellikle evlilik çağında gebe kalma problemi yaşayan ve bu nedenle yapılan ultrasonda veya over yumurtalık rezervi testlerinde düşük yumurtalık rezervi (düşük over rezervi) saptanan kadınların vakit kaybedilmeden ve titizlikle üreme kapasitesinin ortaya konması gerçeğinin çok önemli olduğunu göstermektedir.

Bu gibi durumları olan kadınlarda bilgilendirilme detaylıca yapılıp yumurta rezervi geri döndürülemeyeceği için hali hazırda sahip olduğu yumurta kapasitesi over rezervi daha da azalmadan bu yumurta hücrelerinin evli ise tüp bebek şeklinde evli değilse yumurta dondurma şeklinde saklanması oldukça önemlidir.

Whatsapp Destek