Yumurta Donasyonu Tedavisi

yumurta donasyonu tedavisi

Bebek sahibi olmak tüm çiftlerin en güzel ve en mutlu hayalidir. Herkesin hayalinde, kendi parçasından yeni bir canlı yaratıp, doğumu ve gelişimine şahit olmak vardır. Fakat, bazen işler istenildiği gibi gitmeyebilir. Çiftlerin birisinden kaynaklanan genetik faktörler, rahatsızlıklar ya da ilerleyen yaş gibi bir çok etmen doğal yollu ve sağlıklı gebeliklere izin vermeyebilir.

Neyse ki, günümüzde ilerleyen tıp sayesinde aşılama, tüp bebek ve hatta yumurta nakli gibi yöntemler oldukça yaygınlaştı. Bu sayede binlerce-yüz binlerce çift çocuk sahibi olabilmiştir. Şüphesiz ki her çift, kendisinden ve eşinden parçalar taşıyan bir bebek sahibi olmak ister. Çeşitli faktörler neticesinde doğal yollardan buna sahip olamayan çiftler aşılama ve tüp bebek tedavisi ile labaratuvar ortamında döllenen ebriyoların annenin rahmine yerleştirilmesiyle bu isteklerini gerçekleştirebilmektedirler. Ancak bu yöntemlerin kullanabilmesi için anne adayının yumurtlama fonksiyonlarının yeterli düzeyde çalışması gerekir. Kesinlikle kendi yumurtası ile hamile kalamayacak anne adayları için ise yumurta transferi (yumurta donasyonu) tek kesin yoldur.

Yumurta Donasyonu; yumurta hücresi alınacak olan donörden / vericiden tüp bebek yöntemiyle alınacak yumurta hücrelerinin, alıcı olacak olan kadının eşinden alınan spermler ile labaratuvar oramında döllendirilerek, ebriyonun anne adayının rahmine yerleştirilmesi şeklinde gerçekleşen işlemdir. Bu işlemler Kıbrıs'ta bulunan Kıbrıs Tüp Bebek Merkezimizde uygulanabilmektedir.

Yumurta Donasyonu için kimler başvurabilir?

  1. Daha önce tüp bebek yöntemine başvurup olumlu sonuç alamayanlar

  2. Çeşitli sebeplerle yumurtalıkları alınmış olanlar

  3. Erken yaşta menopoza giren kadınlar

  4. İleri yaşta çocuk sahibi olmak isteyenler 

Doğurganlık ve üreme açısından kadının yaşı oldukça önemlidir. Çünkü yaş ilerledikçe sağlıklı gebelik şansı düşer. Yani gebe kalınsa bile Down Sendromu gibi anomaliler ya da düşük tehlikesi bulunur. Yumurta donasyonu uygulaması tüp bebek tedavisi ile neredeyse aynıdır. Ancak bu tedavide farklı olarak yumurta hücreleri anne adayından değil, başka bir donörden alınır. Donörlerin seçimi oldukça dikkat gerektiren, hassas bir konudur. Genellikle 19-30 yaş aralığındaki kadınlar ve daha öncesinde sağlıklı bir şekilde doğum yapmış ya da yumurta donörlüğü sonucunda sağlıklı çocuklar doğan kadınlar tercih edilmektedir. Bunun yanında kan grubu, etnik ve fiziki özellikleri ile eğitim durumu gibi faktörlerin de anne adayına uygun olması gerekmektedir.

Donör seçildikten sonra, donasyon işlemi uygulanmadan donör, alıcı ve alıcının eşi bir takım testlerden geçirilir. Öncelikle alıcı anne adayı doktor kontrolünden geçirilerek fiziki özellikleri ve bazı değerleri ölçülerek ilk değerlendirmesi yapılır. Daha sonra kan tahlili yapılarak kan grubu, AIDS virüsü taşıyıp taşımadığı (HIV), Hepatit B ve Hepatit C tespitleri ile kan sayımı, kızamıkçık, bağışıklık testleri ve şeker ölçümleri yapılır. Alıcının sağlıklı bir gebelik yaşayabilmesi için rahim boşluğunun normal olup olmadığı histereskopi veya histerosalpingrafi yöntemi ile kontrol edilir.

Aynı esnada donörün de doktor muayenesinden geçerek ilk tespitlerinin yapılması, alıcı anneye uygulanan testler gibi kan grubu, kan sayımı, şeker, HIV virüsü tespiti ile Hepatit B ve C ölçümleri yapılır. Bunlara ek olarak donör Verici Profili Formu, Ureaplasma ve Mycoplasma için rahim ağzı kültürleri, Klamidya, Gonore ve Sifilis için RPR testlerine tabi tutulur. Erkek eş için ise semen analizi, kan tahlilleri, kan grubu, Hepatit B ve C tahlilleri ile AIDS (HIV) testi yapılır.

Yumurta donasyonundan önce donörün ve alıcının menstruasyon (yumurtlama) döngüleri doğum kontrol hapları ve benzeri ilaçlar ile aynı döneme denk getirilmelidir. İlk adetin ikinci ya da üçüncü gününde alıcının rahim içi embriyo transferine hazırlanırken, donörün de yumurta geliştirici ilaçlara başlaması gerekir ve 10-12 gün sürecek tedavi süreci böylece başlamış olur. Donörden yumurtaların alındığı gün baba adayının da spermleri toplanarak mikroenjeksiyona tabi tutulur. Sonrasında ise tüp bebek tedavisine benzer şekilde embriyolar üç ila beş gün içinde alıcı anne adayının rahmine transfer edilerek 12 gün beklenir ve anne adayına gebelik testi uygulanır. 

Whatsapp Destek